Štítky

21. 12. 2010

Domácí tlačenka

DSC00187
Předvánoční čas byl, je a navždy bude spojen v mé mysli na čas trávený u mých prarodičů. Moje babička dnes slaví své 80.narozeniny a i přes vzdálenost, která nás dělí kilometrově, jsme si velmi blízko. Pomyslné propojení nejen našich srdcí, ale i vášní pro vaření a pečení je prakticky věčné. Můj děda byl profesí řezník a spolu s babičkou mě naučili spoustu triků a samozřejmě vynikajících klasických receptů. Samozřejmě nemám takovou praxi jakou měl můj děda, ale tradičních moravských zabíjaček jsme společně absolvovali nesčetně. Moje pracovní vytížení mi v současné době bohužel nedovolí zabíjačku uskutečnit od A po Z se vším všudy, nicméně určité zabíjačkové speciality lze s přehledem uskutečnit i v časově i prostorově limitovaném prostředí. Samozřejmě existuje opět celá řada variací a libosti chutí, já bych vás dnes rád seznámil s klasikou, kterou vždy s láskou a elánem připravoval můj děda Mojmír. Vůně a chuť, která se dnes line mým kanadským domem velmi realisticky připomíná mé dětství v Lukavici.

Suroviny:

1 vepřová hlava
1kg vepřového plecka
1 vepřové koleno
1/2kg bůčku
1 vepřový jazyk
10 větších stroužků česneku
10l vody
1/2 hrnku soli
1 hrst mletého pepře
1 hrst majoránky

Postup:

1. Očištěnou hlavu společně s masem vložíme do studené osolené vody a vaříme minimálně 4 hodiny až se maso (ovar) rozpadá.
DSC00179
2. Po této době maso vyjmeme, necháme mírně zchladnout a obereme. Libové kousky pokrájíme na kostky.
DSC00183DSC00184
3. Veškeré odřezky, kůži a zbylé neforemné kousky masa pomeleme na masovém strojku zpět přímo do vývaru. Stejně tak pomeleme i česnek. Dochutíme solí, pepřem a majoránkou. Pozor! Chuť vývaru po zamíchání by měla být mírně přesolená, protože maso a kůže sůl vstřebají a finální tlačenka by jinak neměla tu správnou chuť. Zhruba 1/2 objemu vývaru jsem si uschoval pro zpracování jitrnicového prejtu (recept bude následovat).
DSC00182
4. V tomto bodě dojde k jistému odklonu od klasického technologického postupu, který známe z tradičních příprav. Byl jsem nucen vyřešit problematiku obalu tlačenky. V Česku by rozhodně nebyl problém tzv. “papíráky” zakoupit a pokračovat smícháním nakrájeného masa s vývarem a jejich plnění. Tady v Kanadě jsem použil prázdné 2l  PET lahve od minerální vody, do kterých jsem kousky masa nejprve vpravil (cca do 1/2 objemu) a následně doplnil vývarem a uzavřel.
DSC00185DSC00186
5. Tlačenku necháme nelépe venku přes noc vychladnout za občasného otáčení tak, aby nedošlo k sedimentaci a rozfázování.
6. Podáváme dle libosti – s chlebem, bez chleba, s octem a cibulí – jak je libo. Já jsem si samozřejmě dopřál všechny tři varianty postupně.

Žádné komentáře: