Štítky

31. 10. 2010

Plněné papriky na omáčce z rajčat a cuketky

Picture 203
S tímto typem masové náplně bych rozhodně nezaváhal a opět označil tento pokrm jako jeden z typických českých. Existuje samozřejmě celá řada variací – jak v českém, tak i v mezinárodním prostředí – náplně s masem i bez něj, se sýrem, a la nádivka, s bylinkami, s míchanou zeleninou, rýží, těstovinami; a omáčky od klasického výpeku přes rajskou až ke smetanovým a sýrovým variacím.
Mé suroviny i postup jsou vcelku banální záležitostí, k technologii bych jen na úvod dodal, že důkladné zpracování mletého masa utvoří krásnou homogenní strukturu a přídavek rýže zajisti perfektní objem lusků i po zchladnutí (“nescvrknou se”).

Suroviny:

4 velké papriky (na barvě nezáleží, klasika je klasika, na druhou stranu pestrobarevné papriky jsou při servírování velmi zajímavé).

Masová náplň:

300g mletého vepřového masa
300g mletého hovězího masa
3 vejce
1 lžička soli
1 lžička pepře
1 lžička drceného kmínu
1 lžička majoránky
1/2 lžičky sladké papriky
1/2 lžičky cayennského pepře
1/4 lžičky muškátového oříšku
1/2 hrnku rýže

Omáčka:

1 velká cibule
3 lžíce rostlinného oleje
4 rajčata
1 malá cuketka
3 stroužky česneku
1 feferonka nebo malá čili paprička
2 bobkové listy
2 hřebíčky
1/4 lžičky cayennského pepře
1/2 lžičky soli
1 lžička cukru
 

Postup:

1. Mletá masa, vejce a koření dobře smíchat a hníst (minimálně 20minut ručně). Tento krok doporučuji nepodcenit, zajistíte krásnou homogenní strukturu.
Picture 182Picture 183
2. Přidáme rýži a zamícháme.
Picture 186
3. V mezičase si nakrájíme cibuli, rajčata a feferonku a přímo v zapékací míse nebo Remosce cibuli opražíme na oleji, přidáme rajčata, feferonku, koření a cukr a povaříme. Nezakrýváme, aby se tekutina mohla odpařovat. Na závěr přidáme na kostičky nakrájenou malou cuketku a odstavíme.
Picture 187
4. Paprikové lusky omyjeme a odkrojíme rovnoměrně vršky a odstraníme semena a event.přebytečnou dužninu.
Picture 188
5. Lusky naplníme masovou směsí a zarovnáme. Očištěné vršky přiklopíme a přitlačíme zpět.
Picture 189
6. Papriky posadíme na předvařenou omáčku a zapečeme (cca 30 minut) v Remosce nebo v troubě předehřáté na 180°C (350°F).
Picture 191
7. Podáváme s rýží, těstovinami, bramborem nebo knedlíkem – dle libosti a chuti.

28. 10. 2010

Hovězí játra na smetaně

DSC00047
Vynikající recept, který jsem už dlouho nepřipravoval, ale při svém posledním nákupu mi ta játra “padla do oka” a přesně jsem věděl, jak bude jejich finální podoba vypadat… Určitě lze použít jakákoliv játra – dle libosti (někdo raději drůbeží, jiný vepřová a já – samozřejmě zůstávám věrný hovězím). Také předpokládám, že co domácnost, to jistě osvědčená klasika. Já vzhledem ke svým – v současné době konzervativním chuťovým buňkám – zůstávám vcelku věrný “klasice”. Také si dovedu představit mnohé, jak nad mou prezentací budou “ohrnovat nos”, ale věřte, že já osobně 1) nikomu své recepty násilně nenutím 2) nepatřím k žádným extremistům 3) v podstatě nemám neoblíbená jídla a tudíž mi jejich konzumace nevadí.
Každopádně věřte, že játra opět mohou dobrým způsobem obohatit váš podzimní jídelníček díky svému nezanedbatelnému obsahu jak vitaminu A, tak vitamínů B.

Suroviny:

500g jater
3 hrnky vody
2 bobkové listy
špetka pepře
1 větší cibule
3 lžičky rostlinného oleje
2 lžíce mouky
1 lžička kmínu
1 hrnek smetany
sůl na dochucení
lžička polévkového koření Maggi na dochucení


Postup:


1. Očištěná a odblaněná játra vložíme do vroucí vody společně s bobkovým listem a pepřem. Pozor! vodu nesolit – jatra by ztvrdla! Vaříme 15minut.
DSC00038DSC00039
2. V mezičase zpěníme cibulku na oleji a přidáme mouku tak, aby se vytvořila světlá jíška.
DSC00040DSC00041DSC00043
3. Játra vytáhneme z vývaru a pokrájíme na drobné kostičky.
DSC00044
4. Vývar přecedíme rovnou do jíšky a za stálého míchání přivedeme k varu, přidáme na kostičky pokrájená játra a kmín, krátce povaříme.
DSC00046
5. Na závěr zjemníme smetanou a dochutíme dle potřeby solí a polévkovým kořením.
DSC00045
5. Podáváme s houskovým knedlíkem nebo rýží.
DSC00047

27. 10. 2010

Celerová pomazánka

Opět se měsíc sešel s měsícem a společně s kolegy v práci připravujeme téma našeho společného obědu – bude ve znamení předkrmů. Myslím si, že stejně jako pomazánka, mohl by se tento recept jmenovat klidně i dip a jako předkrm bude také velmi vhodný. Celer má samozřejmě nejen v kuchyni, ale také v přírodní medicíně své nezastupitelné místo a vzhledem k jedné z mnoha vlastností, kdy působí blahodárně na zažívání a podporuje chuť, bude tudíž velmi vhodným kandidátem na předkrm. Celerovou pomazánku si pamatuji, že dělali naši rodiče poměrně často a pokud si dobře vzpomínám, nebyl jsem jejím příznivcem dlouhou řadu let. Jak jsem již také několikrát zmínil, chutě se vyvíjejí a stejně tak, komu např. v mládí nechutnaly olivy, v pozdějším věku se stávají nepostradatelnými. U mě – stejně jako ananas – i celer si postupem času našel své místo. Celerová pomazánka - nebo také chcete-li falešná humrová - jistě obohatí váš podzimní jídelníček a také uleví tomu náporu po kapustě a zelí Smile
DSC00049

Suroviny:

1/2 bulvy celeru
1 větší mrkev
3 lžíce majonézy
1 lžíce citrónové šťávy
1/2 lžičky soli
špetka soli

Postup:

1. Na jemném struhadle nastrouháme celer a mrkev.
DSC00048
2. V misce zakápneme citrónem, přidáme sůl a pepř a smícháme s majonézou. Může se použít jako dip nebo jako pomazánku na bílé či tmavé pečivo.
DSC00049

26. 10. 2010

Vepřo-knedlo-zelo

DSC00037K tomu asi není vůbec třeba co dodávat – prostě klasika. Když se mě někdo zeptá, jaké je klasické české jídlo, tak rozhodně nezaváhám a začnu vyjmenovávat… samozřejmě vždy patřičně zdůrazním, že klasických českých jídel je celá řada a není jednoduché priorizovat. Vepřo-knedlo-zelo ovšem zaručeně spadá do první trojice – ať se vám to líbí nebo ne… Technologií příprav je jistě celá řada a vám, kteří máte možnost si přípravu ulehčit zakoupenými polotovary rozhodně nevzpílám, ba naopak. V mém případě jsem nucen si vše připravit od začátku, ale jak jsem již v předchozích článcích psal – naučil jsem se i kynutý knedlík zvládnout z hladké mouky a to mě těší. Vzhledem k tomu, že často ty snídaňové houstičky nezbydou, uchýlím se někdy buď k obyčejným hrubším krutonům (a vytvořím celkem dobrou napodobeninu houskového knedlíku), nebo do nich nepřimíchám nic a jsou také ok. Správně připravené maso je základem – to je u mě (jako u správného řeznického vnuka) priorita. Někdo preferuje trochu prorostlejší maso, nejlépe bůček, jiní mají zase raději maso libové. Já osobně volím nejraději kombinaci nebo “zlatý střed” tak, aby maso nebylo úplně suché, ale také ne příliš tučné – například krkovička nebo plec. Tipů na pečení masa existuje mnoho – já osobně doporučuji maso nasolit, načesnekovat, nakmínovat a napepřit den předem a nechat v chladničce marinovat. Zelí je pro mě sezónní záležitost – v letních a podzimních měsících volím sladko-kyselou variantu, v zimních naopak kysané.

Suroviny I. (maso):

1kg vepřového masa (krkovička, plecko)
500g libovějšího bůčku
1 větší cibule
2 stroužky česneku (utřený se solí)
1 lžíce soli
1 lžička pepře a kmínu

Postup I. (marinování masa):

1. Česnek utřeme se solí a masa důkladně touto směsí doslova “promasírujeme”, posypeme kmínem a pepřem a necháme v pekáči přes noc marionvat.
DSC00022






2. Druhý den maso v pekáčku podlijeme troškou vody a pečeme mírně při 180°C (350°F) za občasného podlévání a otáčení. Jakmile maso začne červenat, zasypeme nakrájenou cibulí (záměrně až v této fázi, aby cibule nezčernala a nezhořkla).

Suroviny II. (kvásek):

1/2 lžičky sušených kvasnic
1/4 hrnku vlažné vody
špetka cukru
1 lžíce mouky

Postup II. (kvásek):

všechny suroviny smíchat v odměrce nebo v hlubší misce, nechat vzejít (cca 20 minut).

Suroviny III. (těsto na knedlík):

kvásek
2 hrnky mouky
1/2 hrnku vlažné vody
špetka soli

Postup III. (těsto na knedlík):

všechny suroviny smíchat a vytvořit šišku, kterou vložíme do vnitřního dílu napařovacího hrnce (s otvory) a necháme asi 20 minut nakynout. Poté posadíme tuto část nad vařící vodu a vaříme 20 minut). Jakmile je knedlík hotový, propíchneme ho na několika místech vidlicí a necháme vypářit.
DSC00032






Suroviny IV. (zelí):

1 hlávka zelí
1 lžíce cukru
1 lžíce soli
1/4 hrnku octa
2 hrnky vody
1 lžíce kmínu
3 plátky slaniny
1 větší cibule
3 lžíce rostlinného oleje
2 lžíce mouky

Postup IV. (zelí):

1. Zelí pokrájíme nebo postrouháme dle libosti (osobně ho mám raději trošku hrubší). Do hrnce přidáme sůl, cukr, ocet, vodu a kmín. Vaříme do změknutí (cca 30 minut). Nepřikrýváme pokličkou, aby vyprchaly čpavé látky
DSC00031
2. Mezitím opražíme na oleji na kousky nakrájenou slaninu a přidáme cibuli.
DSC00033
3. Necháme vysmažit do zlatova a přidáme mouku a připravíme světlejší jíšku.
DSC00034DSC00035
4. Jíšku smícháme se zelím a krátce povaříme na mírném stupni za stálého míchání.
DSC00036
5. Servírujeme a dekorujeme na talíř. Nezapomeneme výpekem polít dle libosti knedlík a zelí.
DSC00037

25. 10. 2010

Kanadsko-česká kapusta

Na sobotním farmářském trhu u nás v Nakusp se mi pod ruku dostala tato nezvykle kadeřavá, avšak zajímavá zelenina, která mi byla představena jako "kail" - což by v českém překladu odpovídalo výrazu kapusta, avšak nebyla to hlávka, jakou známe z běžné praxe, byly to jen kadeřavé listy (viz. níže). Každopádně i tak ve mě vzbudila chuť na klasickou kapustu, která se u nás celkem běžně a často konzumovala - zejména s výpečky a bramborovým knedlíkem. Takže bych řekl, že technologický postup zůstává zachován, pozměněna je jen konzistence vstupní suroviny, jak by se dalo zapsat do protokolu...
DSC01093

Suroviny:

5 listů kapusty “kail” (pokud někdo znáte správný český výraz pro tuto zeleninu, rád opravím)
1 větší cibule
3 lžíce mouky
3 lžíce rostlinného oleje
2 hrnky vody
3 brambory (nakrájet na kostičky)
5 stroužků česneku (utřít se solí)
sůl a pepř

Postup:

1. Omyté kapustové listy pomeleme na hrubo na masovém mlýnku (nebo můžeme i najemno rozsekat nožem) a dáme povařit spolu s 2 hrnky vody a brambory nakrájenými na kostičky. Vaříme cca 10 minut – do změknutí brambor.
DSC01066DSC01076
2. Ve stejný čas opražíme do zlatova cibulku na pánvi s olejem.
DSC01068
3. Přidáme mouku a lehce opražíme (světlá jíška).
DSC01077
4. Jíškou zahustíme kapustu a krátce povaříme za stálého míchání na mírném stupni (cca 2 minuty). Dochutíme solí, pepřem a česnekem.
DSC01078
5. Servírujeme s pečeným masem (dle libosti – mým favoritem je samozřejmě hovězí, ale jistě to bude velmi dobré i s vepřovým, či králíkem) a houskovým nebo bramborovým knedlíkem.
DSC01093

24. 10. 2010

Fettuccine s uzeným lososem a alfredo omáčkou se sušenými rajčaty

DSC00021
Vrátil jsem se z malého dvoudenního výletu do Enderby, BC, kam jsem se jel podívat – pro našince na celkem nevídanou podívanou – a to na tažení lososů proti proudu v době jejich páření. V této přímé souvislosti bych rád prezentoval velmi jednoduchý, zato však chuťově luxusní zážitek.

Suroviny:

250g fettuccine
100g másla
2 lžíce mouky
1 hrnek smetany
3 kousky sušených rajčat
2 lžíce strouhaného pazmezánu
1/2 lžičky soli
špetka muškátového oříšku
špetka pepře
petrželová nať na dozdobení

Postup:

1. Fettuccine uvaříme dle návodu ve slané vodě. Ve stejný čas rozpustíme v kastrolu máslo, do kterého přidáme mouku a necháme lehce prohřát (1 minutu).
DSC00014
2. Přilijeme smetanu přidáme na tenké plátky nakrájená sušená rajčata.
DSC00017DSC00015
3. Za stálého míchání provaříme cca 4 minuty na mírném stupni. Dochutíme solí a dokořeníme muškátovým oříškem, pepřem a parmezánem.
DSC00018
4. Nugety uzeného lososa nakrájíme na menší kostičky (dle dostupnosti mohou být samozřejmě i kousky celé nebo plátky).
DSC00016
5. Do uvařených těstovin vmícháme připravenou alfredo omáčku a přímísíme lososa.
DSC00019DSC00020
6. Na talíři dodekorujeme a posypeme čerstvě nasekanou petrželovou natí.
DSC00021

21. 10. 2010

Drvoštěpova pomazánka

Dnes jsem měl takovou mírně nostalgickou náladu a při brouzdání na Internetu jsem narazil mj. na povídky Karla Čapka. Samozřejmě jsem si vybavil také Devatero pohádek a jednu, kterou předpokládám, že notoricky zná téměř každý – O princezně solimánské… Z nějakého důvodu jsem se vždycky strašně těšil na tu pasáž, kdy princezna Zubejda vyšla ven a od drvoštěpa si vzala krajíc chleba namazaný tvarohem… Mám rád nejen tuto pohádku a vůbec Čapkovy povídky, ale jakýkoliv recept s tvarohem. Z nějakého důvodu mi v tomto podzimním čase připomíná začátek léta a dodává potřebnou energii a projasní duši.
DSC00011

Suroviny:

250g tvarohu
kousek másla
1 malá cibule vč. i zelené natě nebo možno substituovat malým pórkem
1 lžíce majonézy
1/4 lžičky soli
1/4 lžičky drceného kmínu
pažitka na dozdobení

Postup:

1. V misce nebo robotu utřeme máslo se solí a kmínem.
 DSC00008
2. Přimícháme tvaroh a majonézu a utřeme do pěny.
DSC00009
3. Na závěr přidáme na jemno nakrájenou cibuli a nať.
DSC00010
4. Natíráme na plátky chleba (nejlepší) nebo na snídaňové houstičky a dozdobíme pažitkou.