S tímto typem masové náplně bych rozhodně nezaváhal a opět označil tento pokrm jako jeden z typických českých. Existuje samozřejmě celá řada variací – jak v českém, tak i v mezinárodním prostředí – náplně s masem i bez něj, se sýrem, a la nádivka, s bylinkami, s míchanou zeleninou, rýží, těstovinami; a omáčky od klasického výpeku přes rajskou až ke smetanovým a sýrovým variacím.
Mé suroviny i postup jsou vcelku banální záležitostí, k technologii bych jen na úvod dodal, že důkladné zpracování mletého masa utvoří krásnou homogenní strukturu a přídavek rýže zajisti perfektní objem lusků i po zchladnutí (“nescvrknou se”).
Suroviny:
4 velké papriky (na barvě nezáleží, klasika je klasika, na druhou stranu pestrobarevné papriky jsou při servírování velmi zajímavé).Masová náplň:
300g mletého vepřového masa300g mletého hovězího masa
3 vejce
1 lžička soli
1 lžička pepře
1 lžička drceného kmínu
1 lžička majoránky
1/2 lžičky sladké papriky
1/2 lžičky cayennského pepře
1/4 lžičky muškátového oříšku
1/2 hrnku rýže
Omáčka:
1 velká cibule3 lžíce rostlinného oleje
4 rajčata
1 malá cuketka
3 stroužky česneku
1 feferonka nebo malá čili paprička
2 bobkové listy
2 hřebíčky
1/4 lžičky cayennského pepře
1/2 lžičky soli
1 lžička cukru
Postup:
1. Mletá masa, vejce a koření dobře smíchat a hníst (minimálně 20minut ručně). Tento krok doporučuji nepodcenit, zajistíte krásnou homogenní strukturu.2. Přidáme rýži a zamícháme.
3. V mezičase si nakrájíme cibuli, rajčata a feferonku a přímo v zapékací míse nebo Remosce cibuli opražíme na oleji, přidáme rajčata, feferonku, koření a cukr a povaříme. Nezakrýváme, aby se tekutina mohla odpařovat. Na závěr přidáme na kostičky nakrájenou malou cuketku a odstavíme.
4. Paprikové lusky omyjeme a odkrojíme rovnoměrně vršky a odstraníme semena a event.přebytečnou dužninu.
5. Lusky naplníme masovou směsí a zarovnáme. Očištěné vršky přiklopíme a přitlačíme zpět.
6. Papriky posadíme na předvařenou omáčku a zapečeme (cca 30 minut) v Remosce nebo v troubě předehřáté na 180°C (350°F).
7. Podáváme s rýží, těstovinami, bramborem nebo knedlíkem – dle libosti a chuti.