Štítky

26. 10. 2010

Vepřo-knedlo-zelo

DSC00037K tomu asi není vůbec třeba co dodávat – prostě klasika. Když se mě někdo zeptá, jaké je klasické české jídlo, tak rozhodně nezaváhám a začnu vyjmenovávat… samozřejmě vždy patřičně zdůrazním, že klasických českých jídel je celá řada a není jednoduché priorizovat. Vepřo-knedlo-zelo ovšem zaručeně spadá do první trojice – ať se vám to líbí nebo ne… Technologií příprav je jistě celá řada a vám, kteří máte možnost si přípravu ulehčit zakoupenými polotovary rozhodně nevzpílám, ba naopak. V mém případě jsem nucen si vše připravit od začátku, ale jak jsem již v předchozích článcích psal – naučil jsem se i kynutý knedlík zvládnout z hladké mouky a to mě těší. Vzhledem k tomu, že často ty snídaňové houstičky nezbydou, uchýlím se někdy buď k obyčejným hrubším krutonům (a vytvořím celkem dobrou napodobeninu houskového knedlíku), nebo do nich nepřimíchám nic a jsou také ok. Správně připravené maso je základem – to je u mě (jako u správného řeznického vnuka) priorita. Někdo preferuje trochu prorostlejší maso, nejlépe bůček, jiní mají zase raději maso libové. Já osobně volím nejraději kombinaci nebo “zlatý střed” tak, aby maso nebylo úplně suché, ale také ne příliš tučné – například krkovička nebo plec. Tipů na pečení masa existuje mnoho – já osobně doporučuji maso nasolit, načesnekovat, nakmínovat a napepřit den předem a nechat v chladničce marinovat. Zelí je pro mě sezónní záležitost – v letních a podzimních měsících volím sladko-kyselou variantu, v zimních naopak kysané.

Suroviny I. (maso):

1kg vepřového masa (krkovička, plecko)
500g libovějšího bůčku
1 větší cibule
2 stroužky česneku (utřený se solí)
1 lžíce soli
1 lžička pepře a kmínu

Postup I. (marinování masa):

1. Česnek utřeme se solí a masa důkladně touto směsí doslova “promasírujeme”, posypeme kmínem a pepřem a necháme v pekáči přes noc marionvat.
DSC00022






2. Druhý den maso v pekáčku podlijeme troškou vody a pečeme mírně při 180°C (350°F) za občasného podlévání a otáčení. Jakmile maso začne červenat, zasypeme nakrájenou cibulí (záměrně až v této fázi, aby cibule nezčernala a nezhořkla).

Suroviny II. (kvásek):

1/2 lžičky sušených kvasnic
1/4 hrnku vlažné vody
špetka cukru
1 lžíce mouky

Postup II. (kvásek):

všechny suroviny smíchat v odměrce nebo v hlubší misce, nechat vzejít (cca 20 minut).

Suroviny III. (těsto na knedlík):

kvásek
2 hrnky mouky
1/2 hrnku vlažné vody
špetka soli

Postup III. (těsto na knedlík):

všechny suroviny smíchat a vytvořit šišku, kterou vložíme do vnitřního dílu napařovacího hrnce (s otvory) a necháme asi 20 minut nakynout. Poté posadíme tuto část nad vařící vodu a vaříme 20 minut). Jakmile je knedlík hotový, propíchneme ho na několika místech vidlicí a necháme vypářit.
DSC00032






Suroviny IV. (zelí):

1 hlávka zelí
1 lžíce cukru
1 lžíce soli
1/4 hrnku octa
2 hrnky vody
1 lžíce kmínu
3 plátky slaniny
1 větší cibule
3 lžíce rostlinného oleje
2 lžíce mouky

Postup IV. (zelí):

1. Zelí pokrájíme nebo postrouháme dle libosti (osobně ho mám raději trošku hrubší). Do hrnce přidáme sůl, cukr, ocet, vodu a kmín. Vaříme do změknutí (cca 30 minut). Nepřikrýváme pokličkou, aby vyprchaly čpavé látky
DSC00031
2. Mezitím opražíme na oleji na kousky nakrájenou slaninu a přidáme cibuli.
DSC00033
3. Necháme vysmažit do zlatova a přidáme mouku a připravíme světlejší jíšku.
DSC00034DSC00035
4. Jíšku smícháme se zelím a krátce povaříme na mírném stupni za stálého míchání.
DSC00036
5. Servírujeme a dekorujeme na talíř. Nezapomeneme výpekem polít dle libosti knedlík a zelí.
DSC00037

Žádné komentáře: