Štítky

17. 10. 2010

Tradiční pečená krůta s netradiční nádivkou

Velikost krůty se samozřejmě odvíjí od počtu strávníků… Takže výběr nechám na vás. Pro letošní Thanksgiving jsme se rozhodli – vzhledem k šesti strávníkům k bio krůtě o velikosti zhruba 10kg – a tedy k něčemu, čemu já říkám “zlatý střed”.
Velmi důležité je z mého pohledu důkladné nasolení a proležení tak, aby maso bylo chutné. S dostatečným časovým předstihem je třeba také volit event. rozmrazení (ve většině případů předpokládám, že se bude jednat o tuto variantu) – v tomto případě a velikosti doporučuji rozhodně postupné rozmrazení v lednici, které bude trvat cca 3 dny. Krůtu je dobré nasolit z povrchu již během prvního dne rozmrazování, následné nasolení dutiny můžeme provést, během druhého dne. Během solení je třeba také provést odhad potřebného množství nádivky, protože každá krůta či krocan se různí. V současné době je mnohem více dostupných tzv.masných plemen (a prostor pro nádivku je tedy značně omezen, nicméně řešení pro ty, co se jim kvantita bude zdát nedostatečná, je řada).
Stejně tak důležité jako je postupné a pomalé rozmrazení, je samozřejmě i pečení. Na krůtu o zmiňované velikosti doporučuji také minimálně 6 hodin postupného pečení a důsledného podlévání tak, aby kůžička byla krásně dozlatova propečená a křupavá a maso uvnitř křehké a rozpadavé. Není rozhodně nic horšího než “gumová” nebo nedej-bože od kostí krvavá….
Pro ty z vás, kteří jste – stejně jako já do určité doby - neměli o dalším využití kostí a skeletu z krůty (a vůbec z jakékoliv drůbeže) po upečení a obrání ponětí, jak výtečný vývar se dá z takovýchto “zbytků” ještě připravit – vřele doporučuji vyzkoušet. Recept na vývar z mého pohledu bude také následovat.
DSC01112

Suroviny:

1 krůta
4 jablka (nejlépe kyselá a tvrdá odrůda; odstranit jádřince a rozkrájet na “měsíčky”)
1 salátová okurka (nakrájet na kolečka 1cm silná)
1 hrst sušených meruněk (bez pecek, nakrájet na plátky)
drůbky z krůty můžeme použít na vývar nebo si připravíme cca 0,5l vývaru z kostky
1 hrst kešu
2 lžíce mouky (může být i rýžová na zahuštění výpeku)
1 hrnek vody
sůl

Postup:

1. Jablka, okurku a meruňky rozkrájíme a smícháme v míse, touto směsí vyplníme nasolenou a rozmraženou krůtu a event. dle potřeby ústí sešijeme nebo zasvorkujeme.
DSC01094 DSC01095 
2. Ve stejnou dobu připravíme vývar na podlévání krůty (z drůbků nebo z bujónové kostky).
3. Krůtu pečeme v troubě nejprve zakrytou hliníkovou fólií (cca 2 hodiny) na 180°C (350°F) a poté fólii odstraníme a dopékáme do zlatova další 3-4 hodiny dle velikosti za pravidelného podlévání (každých 30 minut).
DSC01108
4. Jakmile je krůta dozlatova upečena, slijeme výpek a krůtu necháme (např. na roštu) ještě cca 30minut “dojít”. Během této doby si dokončíme a dochutíme výpek. Tentokrát jsem zvolil trošku netradiční sváteční kombinaci: kešu namočíme do teplé vody (10 minut), v mixéru rozmixujeme na hustou kaši, přidáme 2 lžíce rýžové mouky a hrnek studené vody. Tuto směs přimícháme k výpeku a krátce povaříme.
DSC01098 DSC01106
5. Krůtu naporcujeme a servírujeme. Osobně se mi osvědčilo vše připravit na tabuli a la bufet a každý si dle libosti připraví svou nejoblíbenější kombinaci masa, bramborové kaše a příloh. Rozhodně nezapomeneme na brusinky, brusinkovou marmeládu či želé – dle libosti.
DSC01111 DSC01110   DSC01112

1 komentář:

Danca27 řekl(a)...

Jedním slovem úžasnýýýýýý moc a moc dekujeme za super nápad je to zvláštní chut a návod naprosto dokonalý a to jídlo nemá chybu:-)jedine co jsem nemela je ta mouka rýžová, nahradila jsem nastrouhanou bramborou...a je to taky luxusní..ještě jednou moc děkujuuuuu:o*