Motto: Chléb je nenahraditelný, protože se ho nikdy nepřejíme, ačkoli je konzumován po celý život, často i vícekrát za den. Pravou hodnotu chleba mohou docenit jen ti, kdo jej postrádali nebo jimž byl odpírán.
Nemůžu a nechci hovořit za všechny a v obecné rovině, ale mám-li se přiznat, po čem mé české chuťové buňky v cizině začaly nejdříve prahnout, byl klasický český kmínový chléb. V některých městech člověk narazí na švýcarské, německé či rakouské pekárny, ale vy, kteří víte, o čem mluvím, mi jistě dáte za pravdu, že chléb je to sice chutný, křupavý a hodně podobný tomu našemu, ale “jaksi to není ono”… Zkoušel jsem doma tedy různé kombinace, různá doporučení, ale trvalo mi určitou dobu, než jsem se dopracoval k takříkajíc klasické chuti, tvaru a kvalitě. Rád bych vás tedy dnes seznámil se svou zkušeností a s mým receptem na žitný chléb pečený z kvásku a bez přídavku droždí. Jeho příprava rozhodně není komplikovaná, je jen potřeba počítat (aspoň na poprvé – než si založíte svůj vlastní kvásek) – s určitou větší časovou rezervou (extra 4 dny). Pak už většinou vše běží téměř samo. Osobně nepoužívám automatickou pekárnu, takže recept je na klasiku pečenou v troubě, v pekárně bude třeba postup trošku upravit, ale princip zůstává určitě stejný. Otestujte prosím se mnou a těším se na vaše připomínky, komentáře, názory a vlastní zkušenosti.
Suroviny (kvásek) I.:
1/2 hrnku a 2 lžíce žitné mouky (rozděleně – viz postup)
1/2 hrnku a 2 lžíce vlažné vody (rozděleně – viz postup)
Postup (kvásek) I.:
1. Ve vyšší sklenici (např. zavařovací) smíchat 1/2 hrnku vlažné vody s 1/2 hrnkem žitné mouky (vytvoří se řídké těsto).
2. Přikrýt sklenku čistou utěrkou a nechat stát 24 hodin na teplejším místě v kuchyni (optimální teplota je 25°C-30°C, což v létě nebývá problém, v zimě je možno umístit sklenici např. do rozsvícené trouby – žárovka udrží teplotu v optimu).
3. Druhý a třetí den vždy základ kvásku zkontrolovat, promíchat přidávat vždy cca 1 lžíci žitné mouky a 1 lžíci vlažné vody). Již po 24 hodinách hmota jeví známky mléčného kvašení (kyselý až lihový zápach doprovázený nabýváním na objemu). Tomuto procesu je možno dopomoci přidáním nepatrného množství vody z kysaného (pozor - ne sterilovaného) zelí, nebo trošku kefíru.
4. Čtvrtý den je kvásek připraven k použití. Je důležité si při výrobě chleba vždy část kvásku ponechat, přidat mouku a vlažnou vodu, kvasinky mléčného kvašení nechat rozmnožit a pak ho uschovat (nejlépe opět ve sklenici s prodyšným uzávěrem - v chladničce). Z vlastní zkušenosti vím, že je proces obnovy kvásku dobré dělat zhruba jednou týdně (chléb také peču zhruba jednou týdně).
Suroviny (vlastní těsto na chléb) II.:
1/2 hrnku – kvásku
3 hrnky žitné mouky (rozděleně – viz postup)
2 hrnky pšeničné mouky
dva hrnky vody (rozděleně – viz postup, pozor: je třeba upravit dle libosti konzistence chleba)
2 lžíce soli
2 lžíce kmínu
Postup (vlastní těsto na chléb) II.:
1. Je dobré začít večer (cca 19:00): v míse smíchat 1 hrnek žitné mouky s 1/2 hrnkem kvásku a 1 hrnkem vlažné vody tak, aby vzniklo řídké těsto. Přikrýt utěrkou a nechat při pokojové teplotě do rána kynout.
2. Druhý den ráno (než jdu do práce – cca 6:00): přidat k řídkému těstu z kroku 1 další dva hrnky žitné mouky a 1 hrnek teplejší vody (cca 35°C), vytvořit hustější těsto, znovu přikrýt utěrkou a umístit teplejší místo (obdobně jako kvásek – nejlépe do rozsvícené trouby).
3. Stejný den (jakmile přijdu z práce – 17:00): ke 2 hrnkům pšeničné mouky, 2 lžícím soli a 2 lžícím kmínu přidat vykynuté těsto z bodu 2. V této fázi je možno samozřejmě přidat i jiné přísady a koření dle fantazie - koriandr, chlebové koření, atd., ale já osobně preferuji strohou klasiku. Vše se dokonale prohněte.
4. Vytvořit bochník, který se přenese na plech (vyložený pečícím papírem), potřít vodou a vložit do rozsvícené trouby společně s nerezovou miskou teplé vody a nechá se cca 3 hodiny odpočinout.
5. Ve 20:00 zapnout troubu na 200°C (400°F) a péci 60 minut (čas je třeba také upravit dle možností a schopností trouby – každá je opravdu jiná) do klasické barvy “vypečeného bochníku”, který je třeba následně potřít vodou a přikrýt čistou utěrkou a nechat přes noc vychladnout.
6. Ráno je křupavá klasika připravena ke snídani, popř. k namazání s sebou ke svačině či obědu.